פנייה לאנשי מקצוע

אנשי מקצוע יקרים,

שלום רב

תרגול קריאה הינו הדבר החשוב ביותר לשיפור הקריאה, במיוחד אם הוא נעשה בהדרכה מקצועית. ידוע היטב, שבעיית קריאה מלווה לרוב בבעיה שפתית, או בקשיים במודעות פונולוגית (היכולות להבחין בין הצלילים). בשנים האחרונות הולך ומצטבר ידע מדעי חדש, המראה שקיים גם אספקט ראייתי לבעיות הקריאה, גם אם אין שום בעיה בעיניים.
אנו נדון במצב שוודאי מוכר לכם: הילד מסרב בתוקף לתרגל קריאה, גם עם הוריו וגם עם אנשי מקצוע. בנוסף נראה שהתרגול, גם לאורך חודשים ארוכים, ואף שנים, פשוט לא עוזר מספיק.

את הילד הזה, אתם בוודאי מכירים
כאשר ילד מסיים שנת לימודים ועדיין קורא משמעותית פחות טוב מבני גילו, ברור שיש משהו לא תקין. ההורים לוקחים את הילד לבדיקות שמיעה, בדיקות ראייה ובדיקות קשב וריכוז, אך שלל הבדיקות נמצאות בדרך כלל תקינות. מבחינה שפתית, הילד בדרך כלל מכיר את האותיות ומכיר את רוב סימני הניקוד, ולכן מנסים לתרגל איתו קריאת טקסטים ארוכים. אך כאן מתגלות הבעיות: הילד מסרב לתרגל קריאה, במיוחד אם זה נראה לו שיש "יותר מדי מילים", או שהטקסט "ארוך מדי". כשהוא סוף סוף מתחיל לקרא, הוא קורא מדויק יחסית שתיים שלוש שורות, ואז מתחיל להתעייף, לשפשף את העיניים, לבלבל (ואף להמציא) אותיות ומילים. בשלב מסוים בשיעור, אותו ילד גם יכול להגיד, שהוא עייף או צמא, שהוא צריך לשירותים, שזה משעמם אותו, לבקש לשחק בטלפון... הכל- חוץ מלהמשיך לקרא.

מה עושים כאשר אין התקדמות?
אם הילד אינו יודע אותיות, נלמד אותו אותיות. אם הוא אינו יודע ניקוד, נלמד אותו ניקוד. אך מה תהיה מטרת השיעור אם הוא כבר יודע את האותיות ואת הניקוד, ואפילו קורא מדויק, אך לאט? כמובן שנקבע שעכשיו צריך רק לתרגל את הקריאה, "פשוט" לקחת ספר ולקרא. אך הילדים האלה מסרבים לקרא, ובכל מקרה נראה שהתרגול לא ממש מקדם אותם. אם לאחר כל הבדיקות, האבחונים והתרגולים, הגענו למצב שהילד כן קורא, אבל לאט מאד ומתעייף, ושום תרגול לא עוזר, מאד יכול להיות שקיים מרכיב ראייתי בקשיי הקריאה שלו. כלומר, אף על פי שהעיניים בכל הבדיקות נמצאו בריאות, והראייה תקינה ("6/6"), הילד מתקרב לדף, מתעייף מאבד את המקום, קורא אותיות ומילים שלא שם וכו´.

תראו שיש פתרון
חשוב מאד לדעת, שמצב זה לא ייפתר מעצמו. אם כבר מיציתם את כל הכלים שברשותכם והילד עדיין לא מתקדם, או לחילופין ברצונכם לייעל את העבודה עם הילד, אנו מזמינים אתכם להפנות את הילד אלינו כמה שיותר מהר, על מנת שנתאם לו משקפיים מיוחדים לקריאה, אשר יסייעו להתרכז ולהתמקד. שימו לב, מצב שבו ילד כבר עבר את כל הבדיקות והאבחונים, שעות השילוב וההוראה המתקנת ועדיין רמת הקריאה שלו, נמוכה משמעותית מבני גילו, עלול להגיע למסגרת חינוכית נמוכה מדי לרמת האינטליגנציה הגבוהה שלו, ולהיות "מקוטלג" לא נכון למסגרות חינוך שאינן מתאימות לו!!!.

בעיית הראייה הנסתרת מן העין
היינו מצפים, שאם בעיית הקריאה קשורה לבעיית עיבוד מידע ראייתי, אז הילד יתלונן שהוא לא רואה טוב, או שהדבר היה מתגלה בבדיקות השגרתיות. בפועל, נדיר יחסית שילד מתלונן שהוא לא רואה טוב, או שמילים זזות ומטושטשות על הדף. גם אם האמא מרגישה שבעיית הקריאה קשורה לראייה (והיא צודקת), בדרך כלל הרופאים לא מוצאים בעיה בעיניים עצמן (וגם הם צודקים). שימו לב: חשוב מאד, שכל ילד ייבדק על ידי רופא עיניים, גם אם אין לו שום בעיה בקריאה. אך יש לדעת שרופאי עיניים, אופטומטריסטים ואורטופטיסטים בדרך כלל מטפלים בבעיות הקשורות בעיניים, וכאמור בעיית קריאה איננה בעיה בהכרח בעיה בעיניים, אלא של עיבוד המידע הראייתי המתקבל מהעיניים. הדבר דומה לבעיה בהבחנה בין הצלילים, אף על פי שהאוזניים עצמן בריאות והשמיעה בגדר הנורמה.

כיצד תדעו אם להפנות אלינו את הילד?
להלן מספר סימנים נפוצים, אשר ייסעו לכם בהחלטה. אם אחד או יותר מהם מוכר לכם, סיכוי טוב מאד שנוכל לעזור:
1. הילד כבר עבר בדיקות ראייה, והתוצאות נמצאו בסך הכל תקינות.
2. הילד קורא, אך הקריאה איטית או לא מדויקת.
3. אתם חושדים שקיימת, או שכבר אובחנה הפרעת קשב וריכוז.
4. הילד נוטה לאבד מקום בין שורה לשורה, ולא לשים לב לפסיקים ולנקודות
5. הילד מכיר היטב את הקמץ והפתח, אך מתבלבל או לא מכיר את שאר סימני הניקוד
6. קיימת העדפה לחשבון על פני קריאה
7. נראה שהבנת הנקרא הרבה פחות טובה מהבנת הנשמע
8. קל יותר לקרא מילה אחת בודדת וקצרה ("יש", "אז", "גם") מאשר מילים ארוכות ("סלמנדרה").
9. הנחת אצבע על הדף בזמן הקריאה מסייעת לשמירה על המקום
10. הילד קורא בקלות יחסית ספרי פעוטות, בהם הכתב גדול וברור, אך מתקשה בקריאה של גודל כתב המקובל לבני גילו.

במידה וברשותכן סיכומי אבחון, אזי תוכלו להתרשם בדרך כלל בתוצאות נמוכות מהנורמה במבחני קשב, תפיסה חזותית או קשב חזותי, כגון: "D2", "יהלום" ו-"592". לסיכום אם כל הבדיקות הרפואיות מראות שהכל תקין, אלו הן חדשות מצוינות: הילד בריא. עכשיו יש לטפל באופן מיידי בבעיית הקריאה האיטית על ידי משקפיים מיוחדים שיסייעו לו להתמקד ולהתרכז בדף בזמן הקריאה. המשקפיים אינם תחליף לתרגול אישי עם הילד, אך יכולים לשפר ולייעל מאד את תוצאות התרגול.
חזרה